Gül suyunun faydaları nelerdir?

adminmedya
Gül suyunun faydaları nelerdir?

İshalin kesilmesinde, bademcik ve boğaz iltihaplanmalarının tedavi edilmesinde kullanılır. Ayrıca pembe gülün yapraklarından yapılan gül suyu cildi besleyici ve temizleyici, canlandırıcı özelliğe sahiptir. Pembe gülden elde edilen esans kozmetik sanayinde parfüm, krem gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Eski çağlardan bugüne kadar cilt üzerinde ki olumlu etkileri ve cilt rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği nedeni ile her daim gözde olan gül suyu hem şifa kaynağı hem de aromatik kokusu ile de ferahlatıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Gül Suyunun Mide Rahatsızlıklarına Faydası

Gül suyu mide problemleri için birebirdir. Mide için de bir şifa kaynağı olan gül suyu hazımsızlık sorunu ile mide yanmasının giderilmesinde etkilidir. A, B, C ve D vitaminleri ile demir ve tanen ihtiva etmektedir. Yine yemeklerin haricinde çay olarak da tüketilebilir. Çay gibi demlenerek hazırlanan gül yapraklarının tüketilmesi sindirim sistemini rahatlatarak çalışmasının da düzene girmesine yardımcı olur. İshal sorunun giderilmesinde etkilidir. Böbreklerin çalışmalarını destekler. İdrar söktürücü özelliği vardır. Ancak her bitki ya da sebze, meyve gibi gül suyunun da tüketilmeden ve kullanılmadan önce uzman bir hekime danışmak sağlıklı olacaktır.

Gül Suyunun Cilde Faydası

Gül suyu cildin temizlenmesine, kir ve yağ ile tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlar. Ancak gül suyunun saf ve katkısız olması gerekmektedir. Yağlı cilt problemlerinden biri olan sivilce ve aknenin giderilmesinde de yardımcıdır. Gün içerisinde çevre koşulları nedeni ile cilt kirlenir ve yorulur. Yorgun olan cilt nefes almakta zorlanır ve yine hava kirliliği gibi nedenler ile de gözenekler tıkanır. Bunun sonucunda da akne ve lekeler meydana gelir. Bunun önüne geçilebilmesi için cildin nefes alması ve temiz kalması büyük önem taşımaktadır. Gül suyu cildin temizlenmesi için en organik ve en ekonomik yoldur. Gül suyunun evde yapılması da oldukça kolaydır. 5 ya da 6 adet gül ile 1 litre su bir tencerede kaynatılır ve ardından da soğumaya bırakılır. Soğumasının ardından gül yaprakları süzülerek şişelenerek muhafaza elde edilmektedir. Dilerseniz yaz aylarında da kaynatmadan güneş ışığında birkaç gün bekleterek de aynı sonucu elde edebilirsiniz. Gözeneklerin sıkıştırılmasında, yumuşak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın en ekonomik ve sağlıklı yoludur.

Gül Suyunun Saçlara Faydası

Evde hazırlanan ya da su katılmamış gül suyu saçları besleyerek daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle boya ve diğer işlemler saçların çok daha hızlı yıpranmasına neden olmaktadır. Saçların parlaklığına ve sağlığına zarar veren bu uygulamaların etkilerinden korunmak ve etkilerini en aza indirgemek için gül suyu bir şifa kaynağıdır. Gül suyu ile yıkanan saçlar hem daha sağlıklı hem de daha parlak olacaktır. Yine saç dökülmesi sorunu yaşayanların da bu sıkıntıları için uzmanlar gül suyunu önermektedir. Hafta da birkaç kere saçlarınızı gül suyu ile yıkamak hem daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacak hem de dökülme, kırık gibi sorunlarında giderilmesini sağlayacaktır. Saçlara parlaklık katarak, kepek ve yağlanma gibi sorunlarında ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Gül suyunun Diğer Faydaları

Gül suyunun en çok saç ve cilt sağlığını korumak için yaygın olarak kullanıldığını rahatlıkla söylememiz mümkün. Bir çok sağlık uzamanı gül suyunun özellikle cilt ve saç sağlığı için çok faydalı olduğunu vurgulamaktadır ama aynı zamanda gül suyunun diğer hastalıklara faydaları olduğunu savunan sağlık uzmanları gül suyunun içilerek tüketilmesi sonucu bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirtmektedirler. Bu yüzden biz de sağlık açısından diğer faydalarını kısıtlayarak ele almaya karar verdik. Aslında gül suyunun içilerek tüketilmesinin bir sakıncasının olmadığını belirten sağlık uzmanları asıl sorunun içilen suyun saf olup olmadığı. Özellikle hazır satın alınan gül suyunun bir çok sorunları da birlikte getirdiğini söylemekteler.
Gül suyu içilir mi?

Son zamanlarda çok sık sorulmakta ve bu soruya çok farklı cevaplar veriliyor. Eğer kendiniz doğal ortamda gül suyunu hazırlıyor iseniz bunun sağlık açısından bir zararı olmadığını söylemek mümkün. 10 gram gül yaprağını 300 gram suda 45 dakika boyunca kaynatarak içebilirsiniz. Bu şekilde gül suyu tüketimi ishal sorunlarını giderebilir, soğuk algınlıklarına iyi gelir.Ülser ve hazımsızlık sorunlarını giderebilir, hazımsızlığa iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Halsizliği ve yorgunluğu giderici özelliği vardır. Sinir sistemi üzerinde etkilidir, sinirleri rahatlatır ve gevşetir.

Not: Eğer ilaçlı tedavi görüyorsanız ve bunun için gül suyunu tıbbi amaçlı kullanmak istiyorsanız içerek tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.