Mutfak ustalarının yeni lezzeti cranberry

adminmedya

Kurutulmuş cranberry, Türk mutfağında yeni bir ürün. Türk aşçılar, uzman ve sağlıklı tariflerin etkisiyle kiraz, kuru üzüm, çilek ve böğürtlen gibi daha tanıdık meyvelerin yerine bu sağlıklı meyveyi tercih ettikçe, Kuzey Amerika’dan gelen bu kırmızı taneli meyveye gösterilen ilgi de artıyor. Dünyanın her yerinde, cranberrynin olağanüstü tadından ve sağlığa olan faydalarından yararlanabiliyor. Dr. Baha Aydoğ’a göre kurutulmuş cranberry, yağ, kolesterol, suni aroma, koruyucu madde veya trans-yağ içermiyor.

SAĞLIKLI YAŞAM TARZININ BİR PARÇASI

Cranberry, dengeli beslenme düzeni ve sağlıklı yaşam tarzının da bir parçası. Cranberrynin beslenme düzeninize daha fazla meyve eklemek için en iyi kurutulmuş meyvelerin başında geliyor. Kurutulmuş cranberrynin çeşitli yemek uygulamalarında kullanılması, geleneksel klasik lezzetleri benzersiz bir tat ve parlak renklerle günümüze taşımanın yenilikçi bir yolu olarak tercih ediliyor.

Dünya çapında giderek daha fazla sayıda üründe kurutulmuş cranberryye rastlamak mümkün. Türkiye’de üreticiler son yıllarda tüketicilerin daha fazla çeşitliliğe yönelik artan taleplerini karşılamanın yollarını ararken, daha sıra dışı ve etnik yiyeceklere olan ilgi de arttı. Meyvelerin yemek tabaklarında yerini alması da bunun göstergelerinden biri.

ARTIK TÜRKİYE’DE BULMAK MÜMKÜN

Türkiye’de satılan kurutulmuş cranberryyi, büyük süpermarketlerin kuruyemiş reyonlarında, kuruyemiş dükkanlarında ve toplu halde baharat pazarlarında bulmak mümkün. Kurutulmuş cranberry, kurabiyeler, ekmek ve diğer unlu mamullere eklenerek veya mayhoş-tatlı bir lezzet için salataların üstüne serpiştirilerek kullanılabiliyor. Diğer yandan, atıştırmalık olarak kuru üzüm ve diğer kuru meyveler gibi yenebiliyor ya da çerezlerle karıştırabiliyor.

Yeni cranberry ürünlerinin yiyecek ve içecek pazarına girişinde öncü olan Amerika’nın yanında, Avrupa ve Asya da bu meyvenin yenilikçi şekillerde kullanılması konusunda epey mesafe kat etti. Mintel Global Yeni Ürünler Veritabanı’na göre, son 12 ayda dünya genelinde piyasaya sürülen yeni ürün sayısı bin 500’den fazla.

CRANBERRYİN TARİHİ

Cranberry, Kuzey Amerika’da yetiştirilen üç yerel Kuzey Amerika meyvesinden biridir. 1621 yılında Seyyahlar ve Amerika Yerlileri dostluklarını üç gün süren bir şölenle kutlamak için bir araya geldi. Efsaneye göre, Amerika’daki bu ilk Şükran Günü’nde yiyecek olarak cranberry sunuldu.

Amerika Yerlileri, cranberrynin iyileştirici gücüne inanıyor ve cranberry lapasını, ok yaralarından zehir çekmek için kullanıyordu. Ayrıca, cranberry kurutularak “pemmican” adında, enerji verici bir besin maddesi elde ediliyordu. İlk Alman ve Hollandalı göçmenler, bu benzersiz, kırmızı meyveye bitkinin çiçeği turna kuşunun kafasına ve gagasına benzediğinden “crane berry” (turna taneleri) adını verdiler. Cranberry, balina avına çıkan gemilerin mürettebatı için taze meyve ve yeterli C vitamini kaynağıydı. Bu sayede aşırı zayıflıktan ve hatta iskorbüt hastalığının yol açtığı ölümlerden korunabiliyorlardı. II. Dünya Savaşı sırasında askerler, vitamin ihtiyacını karşılamak, enerji toplamak ve hastalıkları önlemek için cranberry yedi.
 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Gül suyunun faydaları nelerdir?
  • ARALIK 13, 2016
  • 596 görüntülenme
 
Ananas, tırnak ve saçları güçlendiriyor
  • AĞUSTOS 22, 2014
  • 631 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.