Sağlıklı Hamilelik İçin İpuçları

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, bebek sahibi olmak isteyen ve bebeğini kucağına alacağı günü sabırsızlıkla bekleyen bayanlara altın değerinde öğütlerde bulundu.

Tıraş, bu heyecanlı yolculukta mutsuz olmamak için en az 3 ay önceden bir uzmana başvurmak ve şeker hastalığına karşı test yaptırmak gerektiğini kaydetti.

Sağlıklı yaşam kuralları hem bebeği hem anneyi koruduğunu söyleyen Prof. Dr. Tıraş, şeker düzeyi yükseldikçe bebek ve annede risklerin arttığını anlattı.

Troid bezinin iyi çalışmaması

Prof. Dr. Tıraş şunları söyledi:

“Tabii troid bezinin iyi çalışmaması da bebeği riske atan bir başka durum. Troid bezi iyi çalışmıyorsa bebekte geri zekalılık ihtimali yüksek. Folik asit kullanımı da anne olmadan önce bebeğinizin gelişimi için oldukça önemli.

Hamilelik döneminde yapılacak testler

Gebe kaldıktan sonra ise düzenli kontrol bebeğinizle ilgili önemli ipuçları veriyor. 11-14. haftalarda 2′li test, 16-18. haftalarda 3′lü test, kalp testi yapılmalıdır.”

Anne adaylarının beslenme düzeni de önemli

Testlerin yanı sıra anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri, ilk 3 ay özellikle kafein ve çiğ et alımına kısıtlama getirmeleri gerektiğini söyleyen Tıraş, özellikle 26. haftadan itibaren protein ağırlıklı beslenmenin önemli olduğunu kaydetti.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
2 fincandan fazlası bebek için riskli
  • AĞUSTOS 22, 2014
  • 202 görüntülenme
 
”Listeria” Makedonya’da can aldı
  • AĞUSTOS 22, 2014
  • 185 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.